ANITA KÖNIG PÅ BETELTRÄFFEN

40 personer kom till Betelträffen för att höra Anita Königs  helintressanta berättelse om vår mest älskade svenska psalmist, Lina Sandell. Inte bara kaffe och kakor. På Betelträffarna vill de som kommer även få lära sig något. Och det fick de verkligen vid senaste träffen.Anita König berättade inlevelsefullt om Lina Sandell.– Jag var med i en scenuppsättning för några år sedan om Lina Sandells liv och blev då väldigt intresserad, ville veta mer. – Det har resulterat i djupdykning i hennes liv och författarskap. Och det är lite av det jag försöker förmedla på sådana här träffar. Prästdotter i SmålandLina Sandell var prästdotter. Ofta sjuk och tillbringade som barn mycket tid i sängen. En dag hörde hon föräldrarna säga om henne: Nu är det slut. Hon har kämpat färdigt.– Samtidigt hade Lina, som hette Carolina Wilhelmina, läst om att Jesus uppväckte Jairus dotter från de döda. Hon sa så: Är det inte samma Gud nu? Kunde han hjälpa Jairus dotter så borde han hjälpa mig nu?– Då kände hon en ny varm styrka inuti kroppen. Hon var frisk. Helad.När föräldrarna kom hem möttes de av en jublande glad Lina. Gud hade hjälpt henne. Många psalmerLina kom att skriva runt 2.000 sånger. Flera blev våra mest älskade psalmer som: Jag kan icke räkna dem alla, Blott en dag, Bred dina vida vingar… Och mångas favoritpsalm: Tryggare kan ingen vara.– Den kom till henne när hon satt uppflugen i sitt träd, en ännu levande grön ask, i prästgårdens trädgård i Fröderyd, Vetlanda.Men hon fick inte som hon ville med texten till ”Blott en dag”. Där ville hon ha med raden ”Han som bär för mig en modershjärta”. Men där blev det stopp.– Det var män som satte takten på den tiden. Därför blev det fadershjärta, när kompositören Oscar Ahnfelt och andra fick bestämma. De hade inte samma tänk som Lina som menade att Gud är både far och mor. Tråkigt beslut av männen, om jag får tycka något.Lina Sandell dog 1903. Till begravningen i Solna kom det enormt mycket folk och utanför kyrkan sjöng alla med i sången ”Tryggare kan ingen vara”.– Ett fantastiskt kvinnligt skaparliv var fullbordat. Lina längtade till himlen. Ferlin på turVid Betelträffen sjöng Lars-Åke Stenström flera av Lina Sandells sånger och det blev applåder både för Anita  Königs berättande och Stenströms sång.Vaktmästare Toni Como uppvaktades av Christina Gunnarsson med tackblommor för sitt fina arbete. Stämningen var på topp denna torsdagseftermiddag.Nästa träff blir 17 mars och då är det Barbro Järliden som ska berätta om Nils Ferlin.– Blir intressant, säger Lars-Åke Stenström till Liv i centrum där han även öppnar upp för följande fråga:– Vill ni ha dessa träffar var annan vecka eller en gång i månaden? Det är i all fall ingen brist på idéer om intressanta besökare. Hör gärna av er med synpunkter på det här.Rolf Johnsson 

Vaktmästare Toni Como uppvaktades med tack-blommor.

Fikastunderna hör självklart till Betelträffarna.

Runt 40 personer kom för att lyssna till Anita König.