EN GUDSTJÄNST MED HOPP

Svåra tider. Ukraina-kriget sätter djupa spår i hela svenska folket. Så även i kyrkorna.Gudstjänsten i Betel nyligen präglades av allvaret i världsläget.– Hoppet är att Guds kärlek ska få synas genom oss, säger Magnus Kronberg.   Söndagens gudstjänst hölls i skuggan av det pågående kriget i Ukraina med oändligt lidande och hot om eskalering.Därför handlade söndagens predikan om den kämpande tron.– Jag känner vikten av att betona hur värdefulla vi som människor är, säger Magnus Kronberg i en kommentar till gudstjänsten.– Hoppet är Guds kärlek. Att den ska segra.I gudstjänsten sjöng Fredrik Sturtzenbecker med tyngd och allvar och med ett sångval som inte lämnade någon oberörd. Tända ljus ger tröstFlera valde att samlas kring ljusbäraren för att tända ljus till hopp, både för Ukraina och oss alla medvandrare.Församlingsmedlemmar är också engagerade i att på olika sätt hjälpa till i den stora flyktingkris som nu väller  över oss. Några har redan hunnit öppna sina hem för Ukrainas flyktingar.På tisdag (15 mars) blir det samling i kyrkan klockan 18 kring den stora frågan: vad kan vi göra för att hjälpa till på olika sätt för de tusentals Ukraina-flyktingar som nu kommer till vårt närområde.Dessutom kommer behållningen från ”Hjälpa-till-auktionen” i Betel lördagen den 26 mars, att gå till kyrkans insats i hjälparbetet.– Hoppas många ansluter och kommer, säger Magnus Kronberg.– Det kan bli en riktigt fin, stark och minnesrik lördag.Rolf Johnsson 

Fredrik Sturtzenbecker sjunger engagerat. Foto Rolf Johnsson

Många samlads vid ljusbäraren.

Att tända ett ljus kan inge både tröst och hopp. Richard Wentzel tänder.