Equmeniakyrkan stickade i Haga

Equmeniakyrkorna har ett nära samarbete.

Nyligen var det stor stickfest i Haga och flera sticksugna Beteliter letade sig dit.

Fullsatt i kyrksalen. Det vart det när Hagakyrkan och dess pastor Anna-Lena Evehäll, böjd in till ”Ett varv till”, några timmars glad stickgemenskap tillsammans med författaren Anna Braw som spirituell föreläsare.

Det här var ett inslag i Hagakyrkans kulturdagar med flera programpunkter som samlade mycket folk. Bland annat konstutställning (Jan-Inge Hall), musik, återbrukskväll (där arbetet bakom bårtäcket berättades),  tovning, luffarslöjd, aktivitetsdag med workshops, med mera…

HANDARBETET I FOKUS

– Roligt att så många hittat hit, sa Hagapastorn.

– Tycker vi har fått till trevliga kulturdagar.

Bland de många alltså flera Beteliter. Dagen till ära hade stickcaféet i Betel flyttas till Haga.

Och där satt nu ett riktigt gäng damer och stickade för fullt, allt medan Anna Braw berättade om handarbete, orm standardiserat innehåll i paketutskicken till u-länder, med mera…

Liv i centrums utsände kunde som enda man i sällskapet konstatera att det var trevligt, och att det finns en fin gemenskap mellan Örebros kyrkor. Det gäller bara att upptäcka den, och låta sig omfamnas av den.

Rolf Johnsson