HJÄRTSTARTARE I BETEL

En hjärtstartare kommer efter vecka 10 att finnas i Centrumgårdens kapprum för att snabbt kunna hämtas i händelse av hjärtstopp i kyrkans lokaler.– En mycket välkommen apparat, säger Magnus kronberg. Nu är den inne i kyrkan och uppsatt, defibrillatorn, eller hjärtstartaren, som man också säger. De börjar finnas lite överallt i samhället nu och givetvis vill Betel ligga i front även här.– Det vore bra om ett antal personer i församlingen känner sig bekanta med hjärtstartaren och är beredda på att hjälpa till med hjärt- lungräddning om en sådan situation skulle uppstå., säger Anders Hagwall och vidareutvecklar sitt resonemang:– Vi kommer därför ordna några träffar där vi i en mindre grupp, ungefär sex till åtta  personer, ges tillfälle att bekanta oss med hjärtstartaren, förbereda oss mentalt på hur vi kan agera vid ett hjärtstopp i kyrkan, se en instruktionsfilm i hjärt- lungräddning och träna hjärtkompressioner på docka.Anders Hagvall är en av tre i arbetsgruppen som tagit tag i den här frågan.– Vi vill gärna att ni meddelar intresse för deltagande på en sådan träff genom att mejla hagvallanders@gmail.com .– Vi bjuder in våra anställda och hoppas att många i församlingen som har sjukvårdsutbildning meddelar intresse att delta. Även andra personer som vill är välkomna att meddela intresse att komma på en träff. – Vi skapar sedan grupper och bjuder in vartefter. Vi ska försöka ha första träffen redan under vecka 10.I arbetsgruppen ingår Helena Walfridsson, Richard Wentzel och Anders Hagvall.Rolf Johnsson