VÅR-GLÄDJEDAG PÅ G

Boka in lördagen den 26 mars med start klockan 11 i kyrkan.Då är det dags för en glad dag under vinjetten Vår-glädjedag, med eller utan bindestreck.En tjänsteauktion står bland annat på programmet. Det här är alltså tänkt som en glädjens dag i Betel. Ett slags öppet hus med fika, loppis, pysselförsäljning från  scouterna, erbjudanden från stickcaféet med mera.– Målet är att samla in pengar till församlingen och samtidigt ha trevligt tillsammans, säger Magnus Kronberg och Kajsa Norin. De håller båda på att spika programmet och bakom står Musik- och programrådet som inspiratörer. Erbjud dina tjänsterDet som sticker ut lite extra den här dagen är det som lite  byråkratiskt heter tjänsteauktion. Men det är roligare än så.Magnus Kronberg:– Tanken är att vi nu ska få in erbjudanden från församlingsmedlemmar som kan tänkas ställa upp med diverse egenpåkomna praktiska uppgifter.– Dessa uppgifter kommer sedan att auktioneras ut under dagen, och där hoppas vi förstås hitta villiga köpare. Och all behållning går förstås oavkortat till församlingskassan.Baka, rensa, putsaHär är några exempel på vad vi alla kan erbjuda oss att hjälpa till med:Baka smarriga bullar.Byta från vinter- till sommardäck på bil eller bilar.Putsa fönster vårfina.Rensa i rabatterna inför växtsäsongen.Byta blomjord i någons eller någras hem.Erbjuda något par eller ensamma att komma hem på middag.Sticka sockor eller barnkläder…– Och jag kan komma hem till någon och koka spaghetti, säger Kajsa Norin och skrattar.– Det kan vara just sådana enkla saker också. Inte komplicerat.– Det kan vara en så enkel sak som att sätta ihop en spotifylista med musik som är lämplig att träna till. Vad man kanAlltså: ni som läser det här kan vända er till expeditionen och tala om vad ni kan göra. Exempelvis ”Jag kan byta blomsterjord”.Sedan är det upp till auktionisterna att hitta köpare under lördagen.Kajsa Norin:– I värsta fall kan man ju erbjuda sig att komma hem till någon och koka vatten, bara för att på ett roligt och kontaktskapande sätt få fart på budgivning och givande.Uppmaningen från firma Kronberg/Norin är alltså att tänka till och ringa in sina erbjudanden om vad man kan hjälpa till med.i skrivandes stund är det inte bestämt vilka auktionisterna blir men en av dem är undertecknad.Rolf Johnsson